top of page

Aký byt skutočne chceme?

Kúpiť si prvý byt môže pre väčšinu mladých ľudí pôsobiť stresujúco z dôvodu množstva aspektov, ktoré treba dobre zvážiť. Správne sa rozhodnúť v tak zásadnej otázke si vyžaduje dokonale poznať seba a svoje skutočné potreby a motivátory.

Rozhodujúcim faktorom býva samozrejme cena. Tá je najviac ovplyvnená veľkosťou bytu a lokalitou.

VEĽKOSŤ BYTU

V prvej časti tohto článku si porovnáme aký je rozdiel medzi skutočnou potrebou a chtíčom pri úvahách o veľkosti bytu.


    Pri rozhodovaní o veľkosti bytu panuje všeobecná mienka - čím väčší tým lepší. My ľudia sme tak trochu posadnutí vytvárať si akési „možnosti“ do budúcnosti. Možnosti, ktoré reálne ani nemusíme využiť ale je fajn mať to kdesi v talóne. Priznám sa, že aj ja sám som pri výbere bytu uvažoval nad „čo ak“. A hoci žijem single a pre moje potreby mi stačí malý byt, obzeral som sa po bytoch s extra izbou pre hostí pre prípad, že budem mať návštevu, ktorá bude potrebovať u mňa prespať. Našťastie som si našiel čas a vyložil čísla na stôl.


    Za 8 rokov samostatného života bez rodičov som mal návštevu, ktorá potrebovala prenocovať možno päťkrát. To nie je ani jedna návšteva ročne. Samozrejme sú ľudia, ktorí žijú spoločenskejším životom. Avšak povedzme si úprimne, kamarát sa vyspí aj na nafukovacom matraci alebo rozkladacej súprave v obývačke. Rozoberme si preto potrebu zaistenia komfortu pre rodičov alebo starých rodičov.


     Predstavme si, že takúto návštevu budeme mať každý rok dvakrát. Rozdiel medzi dvoj- a trojizbovým bytom v Bratislavskej novostavbe býva aj 60.000€. Pri hypotéke na 30 rokov to predstavuje 2.000€ ročne. Predstavte si, že by ste mali budget 2.000€ ročne na ubytovanie Vašich hostí. Izba pre dve osoby v Bratislavskom hoteli na naozaj vysokej úrovni stojí na jednu noc cca 100 až 130€. Ak ročne takto ubytujete 2 návštevy podľa nášho vzorca, viac ako 300€ neminiete. Zvyšných 1.700 € z nášho budgetu by sa dalo krásne využiť na luxusnú večeru, alebo návštevy galérií a mestských atrakcií. Vaši hostia si z výletu odnesú ďaleko viac.


     Toto neplatí iba pre ľudí žijúcich single. Aj páry, ktoré plánujú deti sa často snažia mať extra izbu pre návštevy alebo minimálne, aby každé dieťa malo svoju vlastnú izbu. Často z dôvodu, že oni sami nemali ten luxus a museli sa o detskú izbu deliť so svojimi súrodencami. Nerád by som skĺzol do roviny výchovného poradcu, no dovolím si tvrdiť, že zdieľanie izby so súrodencami dokáže deti naučiť mnoho správnych vecí ako toleranciu, pokoru, socializáciu, spoluprácu atď. Deti s vlastnými izbami môžu mať prirodzene väčšiu tendenciu viac sa izolovať tým, že sa v nich zatvoria so svojimi laptopmi a tabletmi. Následkom môže byť, že neinteragujú dostatočne ani s členmi vlastnej rodiny a tak môžu mať neskôr aj ťažkosti pri interakcii s ľuďmi v spoločnosti.    Preto nechápme jednu izbu pre viac detí ako niečo zlé. Treba si uvedomiť, že deti po dosiahnutí určitého veku sa aj tak rozletia do sveta a Vám ostane prázdny veľký byt. Ak ušetríte 60 tis € tým, že kúpite o jednu izbu menej, predstavte si koľko zážitkov a skúseností naviac môžete Vašim deťom dopriať. Pre ich rozvoj to bude mať ďaleko väčší úžitok než vlastná izba.

    Navyše, ak sa budú cítiť nekomfortne v spoločnej izbe, donúti ich to osamostatniť sa a postarať sa o seba. Ak budú vyrastať v pohodlí vlastnej izby, nemusia mať takú motiváciu stať sa samostatnými.


LOKALITA


    V snahe ušetriť nejaké peniaze (možno práve na extra izbu) sa množstvo mladých ľudí sťahuje mimo mesto, v ktorom pracujú. Je dôležité opäť vyložiť čísla na stôl a zistíme, že k úspore vôbec nemusí dôjsť.